Kdo tančí s vodou - Ta-Nehisi Coates

Kdo tančí s vodou

By Ta-Nehisi Coates

  • Release Date: 2023-01-03
  • Genre: Historical Fiction

Description

Jedinečné vyobrazení světa otroctví a příběh o nejstarším americkém boji — boji za svobodu 
Mladý Hiram Walker se narodil jako otrok. Když majitel plantáže prodal jeho matku, Hiram přišel o veškeré vzpomínky na ni — zato však získal tajemné nadání, které mu jednoho dne zachrání život. Setkání se smrtí v Hiramovi probudí naléhavou touhu utéct z plantáže, tedy z jediného domova, který kdy měl. 
Tak začíná nečekaná cesta, která vede Hirama z kdysi hrdých, ale nyní již skomírajících virginských plantáží přes setkání se členy radikální podzemní organizace až k utopistickým hnutím na Severu. Ačkoliv se zapojí do podzemní války mezi otroky a otrokáři, neustává ani ve svém vlastním boji — stále se touží vrátit na Jih a dostat odtamtud na svobodu i své nejbližší. Aby to dokázal, musí nejprve ovládnout svůj tajemný dar a rozpomenout se na příběh své největší ztráty. 
–––
Ti nejlepší spisovatelé — konkrétně ti nejlepší vypravěči — ovládají kouzelné a neodolatelné umění přenést čtenáře někam jinam. Coates ukazuje, jak se pomocí této síly dají překračovat hranice a lámat pouta. Kdo tančí s vodou je fascinující pohled na dopady otroctví, v němž se potkávají pečlivě rešeršovaná historická fakta s tvrdě vydobytými magickými schopnostmi hlavního hrdiny a společně osvětlují prvotní hřích Spojených států amerických.
Los Angeles Times 
 
Coates vyvažuje hrůzy otroctví fantastickými motivy a nadání porobených rozvíjí do podoby superschopnosti. […] Román však vypráví především o psychologickém dopadu otroctví a Coates se s tímto tématem vypořádává znamenitě.
The New York Times Book Review 
 
 
 
 
Ta-Nehisi Coates je autorem knih Kdo tančí s vodou (2019, česky 2021), The Beautiful Struggle (Překrásný zápas, 2008) a We Were Eight Years in Power (Osm let jsme byli u moci, 2017) a Between the World and Me (Mezi světem a mnou), za niž v roce 2015 obdržel cenu National Book Award. Je držitelem ocenění MacArthur Fellowship. Coates žije v New Yorku s manželkou a synem. Můžete ho navštívit na webových stránkách Ta-NehisiCoates.com a @tanehisipcoates na Instagramu.